Rengeteg ember szenved valamilyen allergiás megbetegedésben. Számtalan allergiás tünet jelentkezhet, kezelésük pedig sokféleképpen történik. Jóval ritkábban tesszük fel viszont azt a kérdést, hogy egy bizonyos allergiától fokozódhat-e az idegességünk?
A válasz sajnos igen. Ám a probléma megértéséhez tisztázni érdemes, hogy pontosan mit takar az allergia és a stressz fogalma. Az allergia az immunrendszer védekező mechanizmusa a szervezetünkbe jutó kórokozók ellen. A stressz során tartós feszültségben élünk, ami a szervezetünk negatív ingerre adott válaszreakciója miatt következik be.Stressz hatására nő a vérben lévő hisztamin mennyisége, ami az allergia során is felszabadul. A két anyag együtt súlyosbítja az allergiás tüneteket. A betegeknél ez egy körforgást indít el: a stressz fokozza az allergiás tüneteket, ami további idegességet, hangulatromlást eredményez. Rossz esetben tartóssá válhat a veszélyhelyzet. Ezt az állapotot krónikus stressznek nevezzük. A tartós stressz legkellemetlenebb és legfontosabb következménye, hogy úgy érezzük, kicsúszik a kezünkből az irányítás. Az alábbi tényezőket is maga után vonja a hosszú távú idegeskedés:
egyre kevésbé tudunk teljesíteni a munkahelyünkön
gyengének érezzük magunkat
feszültek és nyugtalanok vagyunk
nem tudunk lazítani, ami miatt a stressz újabb megbetegedéseket generálhat
Újabb problémák jelentkezhetnek még az allergia miatt:
az otthonunkban kialakult feszült légkör
megoldatlan családi problémák
vérnyomásemelkedés
Fontos kérdés, hogy meghatározzuk, vajon milyen újabb tünetekhez vezethet a krónikus stressz kialakulása. Leginkább az alábbi panaszok jellemzőek rá:
fejfájás
hányinger
rémálmok
gyakori puffadás
hasmenés
fájdalmas görcsök
fogínyvérzés
szív- és érrendszeri betegségek
gyomorfekély
emésztési problémák
sajgó állkapocs
lassuló reflexek
bőrviszketés
szaporább lélegzetvétel
édesszájúság
Természetesen, a krónikus stressz kezelhető. Jó hír, hogy a testi és a lelki tényezőkön lehet segíteni. Az előbbivel a pszichoszomatika foglalkozik, amely a valós testi panaszokat okozó betegségeket, elsősorban a krónikus stresszt igyekszik megszüntetni.
Szakember segítségét is igényelhetjük. Járhatunk pszichoterápiás foglalkozásokra is, mint például gondolkodási folyamatokat segítő terápiára (kognitív terápia) vagy problémamegoldást, kommunikációt könnyítő gyakorlatokra (asszertív tréning). Gyógyszereket, feszültségoldókat is bevehetünk, ám ezek kizárólag orvosi előírás mellett szedhetők.
A legjobb azonban az, ha rögtön az első körben magukat az allergiás tüneteket kezeltetjük. Ez korszerű készítményekkel is lehetséges, ám a tartós tünetmentesség eléréséhez az immunterápia a legjobb megoldás.
Ha az allergiás tünetek már megszűntek, de a kialakult stressztől is meg szeretnénk szabadulni, az alábbi praktikus technikákat javasoljuk:
dohányzás és alkoholfogyasztás mellőzése
biciklizés, úszás, séta
különböző relaxációs gyakorlatok
az érzelmi állapot stabilizálása, társas kapcsolatok kiépítése és fejlesztése, az önismeret fejlesztése
és nagyon lényeges a nyugodt, pihentető alvás
A könnyebb elalváshoz nyújt segítséget a Herbafill stresszoldó párnánk. A benne lévő gyógynövények illatának belélegzésével könnyebben vesszük a túlhajszoltsággal, munkahelyi, családi és magánéleti problémákkal járó akadályokat. Termékünk biztosítja a nyugodt alvást és a kipihent másnapi ébredést.